Szkoła Dialogu

Od ubiegłego roku szkolnego nasze przedszkole realizuje program Szkoły Dialogu Fundacji Krzyżowa. W tym roku szkolnym program jest realizowany także w najmłodszej grupie. Program Szkoły Dialogu wspiera rozwój umiejętności społeczno-emocjonalnych, uczy współpracy oraz poszanowania drugiego człowieka. W zajęciach pomagają dwie maskotki - Tygrysek i Małpka.

Trzy czapki – to kolejne zajęcia odbywające w ramach Szkoły Dialogu, podczas których dzieci nabywają umiejętność samodzielnego i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Z pomocą Małpki i Tygrysa dzieci poznają trzy sposoby reagowania na konflikt symbolizowane przez trzy kolory czapek: czerwony – kłótnia, niebieski –wycofanie, żółty – rozmowa, wspólne rozwiązanie problemu. W naszym przedszkolu rozwiązujemy konflikty z żółtą czapką. Podczas zajęć mieliśmy przyjemność gościć pana Hansa Scheltema, który od wielu lat wdraża program w Niderlandach, ma wielkie doświadczenie w pracy ze szkołami i dzielił się z nami swoimi refleksjami.

W ramach projektu „Szkoły Dialogu” dzieci najpierw z nauczycielem, a następnie w parach przedstawiały pomysły na zabawny dzień. Po stworzeniu „listy pomysłów” odbyło się głosowanie. Później dzieci uzupełniły ostatnią stronę Księgi uczuć, która podsumowała emocje związane z mijającym dniem.