Skip to main content Skip to page footer

Ceramika

Zajęcia ceramiczne to wspaniała zabawa z gliną, podczas której dzieci stają się małymi artystami. Zajęcia z przedszkolakami odbywają się raz w tygodniu i trwają 45 minut.

Ich celem jest:

  1. Zapoznanie z dziedziną sztuki, którą jest ceramika.
  2. Poznanie materiałów wykorzystywanych w ceramice.
  3. Prezentacja różnorodnych technik wyrobu przedmiotów ceramicznych.
  4. Poznanie cech oraz właściwości gliny przed i po wypale.
  5. Kształcenie umiejętności manualnych przydatnych m.in. w nauce pisania.
  6. Nauka koncentracji podczas realizacji zadania z gliną.
  7. Doskonalenie przestrzennego myślenia.
  8. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni poprzez proces tworzenia ceramicznych prac plastycznych.

Realizowane na zajęciach tematy układają się w cykl spotkań o charakterze poznawczym. Prezentują różne funkcje ceramiki od dekoracyjnych po użytkowe. Wskazują, że ceramika ma bardzo szerokie zastosowanie i jest powszechnie obecna w życiu codziennym. Dzieci wykonują swoje prace różnymi metodami. Poznają bogactwo technik wykorzystywanych w ceramice. Część tematów jest podawana z wyprzedzeniem aby przedszkolaki miały czas na stworzenie własnych koncepcji. Dzięki temu uczą się przenosić swoje pomysły i projekty na materiał, którym jest glina. Zaprezentowane tematy umożliwią dzieciom wyrażać środkami plastycznymi własne myśli i uczucia, co doskonale wpływa na kształtowanie ich osobowości. Zachęcane do samodzielnej wypowiedzi w sztuce poprzez ceramikę rozwijają swoją inwencję twórczą.

Zajęcia prowadzi Lidia Flis-Pawlak  -  artysta plastyk, ceramik. Ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia z ceramiki dla dzieci w wieku przedszkolnym według autorskiego programu. Od kilku lat jest członkiem jury konkursów plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Stale projektuje i wykonuje ceramikę     w swojej pracowni.