Skip to main content Skip to page footer

Aktualności

Dźwięki, rytm i Dziadek Bach: Muzyka w przedszkolu

Takty, dźwięki, melodie - muzyka jest językiem, który przekracza granice czasu i przestrzeni. Dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego zajęcia muzyczne są tak ważne dla maluchów w wieku przedszkolnym, a także podzielimy się fascynującym wydarzeniem, które miało miejsce w naszym przedszkolu - wizytą niezwykłego Dziadka Bacha.

Dlaczego muzyka jest istotna dla rozwoju dzieci?

Muzyka ma niezwykłą moc wpływania na rozwój dzieci na wielu płaszczyznach. Oto kilka kluczowych powodów, dlaczego zajęcia muzyczne są tak cenne:

  • Rozwijają słuch i koncentrację: Muzyka stymuluje zmysł słuchu u dzieci i uczy je rozróżniania różnych dźwięków. Poprzez rytm i melodię, dzieci uczą się koncentracji i umiejętności słuchania, co jest niezwykle ważne w procesie nauki.
  • Wyrażanie emocji i kreatywność: Muzyka jest doskonałym środkiem wyrazu emocji. Dzieci mogą wyrażać swoje uczucia poprzez śpiew, taniec i improwizację. To rozwija ich kreatywność i umożliwia eksplorację emocji w bezpieczny sposób.
  • Rozwija umiejętności językowe: Muzyka i język są ze sobą ściśle związane. Dzieci uczą się słów i fraz poprzez piosenki i rymowanki. To pomaga w rozwijaniu słownictwa i umiejętności komunikacji.
  • Współpraca i umiejętności społeczne: Wspólne śpiewanie i muzykowanie to doskonała okazja do nauki współpracy i budowania relacji z innymi dziećmi. To rozwija umiejętności społeczne i uczy, jak działać w zespole.
  • Rozwija zdolności matematyczne: Rytmika, metrum i podziały rytmiczne w muzyce to doskonała forma nauki matematyki. Dzieci uczą się podziałów czasu, liczenia uderzeń i tworzenia wzorców rytmicznych.
  • Wczesna nauka języków obcych: Muzyka pomaga rozwijać wrażliwość na różne dźwięki i melodie, co może być korzystne podczas nauki języków obcych w przyszłości.

Dziadek Bach – Mistrz muzyki w naszym przedszkolu

W piatek rozpoczęliśmy kolejny cykl Koncertów Dziadka Bacha, które stanowią niezwykłą część naszej edukacji muzycznej. Dziadek Bach to prawdziwy znawca muzyki i przynosi ze sobą różnorodne instrumenty muzyczne. Dzieci nie tylko uczą się o tych instrumentach, ale także mają okazję samodzielnie na nich zagrać. To nie tylko wzbogaca ich wiedzę o muzyce, ale także uwrażliwia na piękno dźwięków.

Podczas piątkowego spotkania mieliśmy przyjemność poznać trąbkę. Dzieci były zachwycone możliwością eksperymentowania z dźwiękami tego instrumentu.

Nauka muzyki od najmłodszych lat pomaga rozwijać słuch, zdolności językowe i matematyczne, kreatywność oraz umiejętności społeczne. Warto, by zajęcia muzyczne były integralną częścią przedszkolnego życia naszych pociech, przygotowując je do pełnego spektrum wyzwań, jakie niesie ze sobą przyszłość. Muzyka to język, którym dzieci mogą się posługiwać przez całe życie, niezależnie od tego, gdzie ich droga ich zaprowadzi.

Spotkanie z Dziadkiem Bachem: